Videoseriál: Můžete uspět s kupovanou databází e-mailů?

Krásný dobrý den,

přináším vám rychlý vzdělávací tip ze série NEMÁME RÁDI SPAM,

tentokrát na téma: KUPOVANÁ DATABÁZE.

Začnu popletenou pohádkou. Uvolněte se a přečtěte si ji:

Byla jednou jedna Mařenka a jeden Jeníček a byli skvělými cukráři, pekli nejlepší perníčky z poctivých BIO surovin. Jednoho dne Jeníčka napadlo: Mařenko, co kdybychom o těch našich perníčcích řekli celému světu?! Anebo alespoň těm lidem, kteří bydlí ve vzdálenosti od lesa k rybníku a mají děti nebo ani nemusí mít děti… naše perníčky přece chutnají všem!

Hm, ale kde na ně chceš vzít kontakt?

To je jednoduché! Včera jel kolem vlk a měl plný excel e-mailových adres. Prý by mi je i prodal. Věděl o nich dokonce i to, kdo má kolik dětí a psů! Jedna mailovka vyjde na desetník, a to se vyplatí!!

Mařenka se zamračila… Já ale vlkovi moc nevěřím, to se takhle může? Jasně že se to může! Dělají to tak přece všichni, a navíc přece dali mail vlkovi, to museli vědět, že si ho nenechá pro sebe…

No dobrá, řekla Mařenka. Oslovit lidi od rybníka k lesu, kteří mají děti, zní jako skvělá obchodní příležitost. Slovo dalo slovo a Jeníček s Mařenkou koupili databázi a dali se do přípravy kampaně.

Aby lidi opravdu nadchli, vybrali do nabídky nejprodávanější perníčky a výprodej. Předmět jejich prvního e-mailu zněl skutečně sladce: Vše pro mlsné jazýčky dnes se slevou až 83 % !

Kampaň odeslali a čekali.

Dny ubíhaly… a nestalo se vůbec nic… (Pár perníčků navíc prodali, ale stěží se jim investice vyplatila.)

Mařenka s Jeníčkem netušili, že skoro polovina lidí z vlkova excelu už dávno nežije nebo se z oblasti od rybníka k lesu dávno odstěhovala. Vrátilo se jim tolik zpráv z neexistujících adres, až jim to jejich vlastní schránku pěkně zaspamovalo… A těch odhlášených!

Přišlo i pár naštvaných zpráv od diabetiků, kteří vyhrožovali vším možným a byli na Mařenku dokonce sprostí!

Další maily, které Jeníček s Mařenkou posílali, ale postupně padaly do spamového koše i lidem, kteří chtěli jejich sladký zpravodaj dostávat. Nechápali proč.

Čas plynul. Na celý marketingový nezdar už Mařenka s Jeníčkem skoro zapomněli, když se na jejich prahu objevila JEŽIBABA z jakéhosi podivného úřadu a vytáhla mega dlouhé lejstro stížností… Mluvilo se v nich o spamu.

Vlk byl vlk. Jeníček s Mařenkou souhlas neměli. Jejich sladká nabídka jim zhořkla podruhé. JEŽIBABA jim hodně věcí vysvětlila, byla ale neoblomná. Stala se u nich denním hostem, chtěla nejrůznější potvrzení a záznamy. I do komína se podívala…

Jeníček s Mařenkou zaplatili pokutu pěkných 100 zlatých. Museli přejít z BIO surovin na suroviny, které dovážel vlkův strýček z Číny. Byly děsně sladké… Světe, div se, ale lidem chutnaly víc, byli na tu chuť tak nějak zvyklí, a tak se Jeníček s Mařenkou opět postavili na nohy a jejich podnikání vzkvétalo.

To je konec naší pohádky s poučením. Nevím, jestli by ta vaše pohádka měla šťastný konec.

 

Pojďme se na to podívat prakticky.

K zasílání obchodních sdělení potřebujete informovaný souhlas o zpracování osobních údajů a zasílání o. s.

Tento souhlas musí být udělen vám. Aby bylo oslovení zakoupené databáze legální, musel by ten, kdo souhlas sbírá, uvést, že jej sbírá konkrétně pro vás. Nestačí obecné označení „3. strany“.

Běžně prodávané databáze tento souhlas neobsahují, přestože jsou dokonale segmentované a levné. Oslovení takových kontaktů je nelegální. Běžná kupovaná databáze dle našich zkušeností obsahuje okolo 40 % zaniklých a neexistujících e-mailových adres.

Pokud by i koupená databáze měla správný souhlas, lidé si ve většině případů nepamatují, komu souhlas udělili.

 

99 % lidí udrží v paměti, že vám dali svůj e-mail, po dobu následujících 24 hodin.

 

Zaslaná kampaň povede k odhlašování, k označování za spam a k hlášením na ÚOOÚ. Stížnosti na ÚOOÚ se mohou projevit po několika měsících. Vy budete muset dokládat, že souhlas máte. Úřad vám může udělit pokutu až 10 milionů korun.

Když se podíváme na výkon samotné kampaně, za svou praxi jsem se nesetkala s nikým, komu by koupená databáze vydělala výrazně víc, než do ní na počátku investoval. Velkým % nedoručení, odhlášení a hlášení za spam poškozujete nejen svůj brand, ale také e-mailovou reputaci a doručitelnost svých budoucích kampaní.

Myslím, že už je to jasné. Kupování databáze není dobrý nápad. Lepší je vybudovat si svou vlastní. Na našem blogu najdete řadu tipů, jak sbírat e-mailové kontakty.

Děkuji vám za pozornost a přeji krásný den!

Bez spamu. 🙂

Kateřina Fišerová

Pomáhala rozjet email marketingové strategie desítkám českých firem. Dnes je manažerkou a lídrem značky SmartEmailing, která je jedničkou na českém a slovenském trhu. Propaguje myšlenky efektivního email marketingu jako nástroje pro budování vztahu se zákazníky. Nesnáší SPAM a jako lektorku a spíkra ji můžete potkat na konferencích. Více se dozvíte na www.katkafiserova.cz.

Chcete podobné články najít přímo ve svém emailu?


Přidejte se k našim 32 824 odběratelům, kteří chtějí dělat email marketing chytře, více prodávat a mít více spokojených zákazníků.

Komentáře
  1. Great article about for patient of the dentist. I will care for my self-thanks for sharing great information.

  2. Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it, Here is the Allassignmenthelp.com Reviews that reviews the website and provides you the best website .

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů