Poslední volná místa na školení PRÁVO V E-MAILINGU (27. 4.)

Jaroslav Janíček: Propojení e-shopů, které pomáhá získávat nové zákazníky

Dalším hostem podcastu Ze života e-mailu byl Jaroslav Janíček, zakladatel projektu Děkovačka. Společně s Ondrou Ratajským se bavili o tom, co za ní stojí, jak funguje a jak díky ní znatelně roste databáze kontaktů všech zúčastněných e-shopů.


Co se skrývá za projektem Děkovačka?

Je to vlastně taková síť e-shopů, která umožňuje „dohazování“ zákazníků mezi e-shopy navzájem. Tzn., že dává možnost propagovat jiný e-shop po dokončení objednávky na konkrétním e-shopu.

Uvedu příklad:

Pokud navštívíte e-shop třeba s krmením pro svého domácího mazlíčka a projdete celým nákupním procesem, dostanete se až na děkovací stránku. Na děkovací stránce na vás vyskočí banner Děkovačky, který odkazuje na slevy v dalších e-shopech. Když na banner kliknete, dostanete se na přistávací stránku s různými slevovými kupony. Tyto kupony jsou ale nekonkurenční vůči e-shopu, ze kterého přicházíte.

Jak projekt Děkovačka vznikl?

Má to delší historii. Pracoval jsem v zahraničí jako affiliate manažer a líbilo se mi, že západní trhy jsou v affiliate marketingu dál než my. Díval jsem se po projektech, které by fungovaly i u nás, a zároveň tu ještě nebyly. Jeden takový mě zaujal. Tak jsem si ho vzal za své a vybudoval Děkovačku.

Jak funguje algoritmus slevových kódů? O jejich zobrazování rozhoduje Děkovačka nebo majitel e-shopu?

Rozhodují o tom obě strany. Jakmile se do Děkovačky přihlásí e-shop s konkrétním zaměřením, oddělujeme ho od e-shopů se zaměřením stejným. Přihlášený e-shop si také může určit, na jakém e-shopu chce, nebo nechce být vidět. V administraci Děkovačky je seznam e-shopů, které se zobrazují na vaší děkovací stránce a současně i e-shopy, na kterých se zobrazujete vy.

Kolik je aktuálně v Děkovačce e-shopů?

Bezmála se jedná o 50 e-shopů, ale každý týden integrujeme nové.

Jak se Děkovačka napojí na e-shop?

Děkovačka je postavená na affiliate marketingu. To znamená, že my jí připojíme do vašeho affiliate programu. Jakmile si zákazník stáhne slevový kupón a využije ho, my z toho máme provizi. Aktuálně ale spouštíme placený tarif pro ty, co affiliate program nemají. V něm se platí za výkon nebo slevový kupon, který si zákazník nechal poslat na e-mail.

Týká se Děkovačka čistě jen e-shopů nebo i služeb?

Děkovačka je pro e-shopy i služby. Jakmile existuje děkovací stránka, jsme schopni ji napojit. Je super, že se přes ní dají najít smysluplné spolupráce. Například spolupráce mezi sportovní výživou a fitness centrem nebo vlasovými produkty a kadeřnictvím. 

A co když žádnou děkovací stránku nemám? Můžu se i tak do projektu zapojit?

Bohužel ne. Spolupráce nefunguje jednostranně, ale vždy oboustranně. Přijde nám to fér a dává nám to smysl.

Proč by se měly e-shopy měly do Děkovačky zapojit? 

Děkovačkou získá e-shop či služba marketingový kanál, který nikde není. Mimo jiné se zvýší také návštěvnost.

Velkou výhodou je, že jakmile si zákazník stáhne slevový kupón do e-mailu, automaticky tím dává souhlas se zasíláním obchodním sdělením. E-shop tak má e-maily proveřených zákazníků, kteří projevili zájem o jeho sortiment. Od nich si zároveň bereme zpětnou vazbu, kterou pak předáváme e-shopům.

Jak důležitý je e-mailing v projektu Děkovačka?

Velmi důležitý. Je jejím středobodem. E-mail na zákazníka, který má o vaše produkty zájem, je to nejcennější, co můžete mít. Nejen, že tím získáte zákazníka, který u vás nakoupil, ale i kontakt pro váš e-mail marketing. S ním pak můžete nadále pracovat. A to je gró celé Děkovačky.

Jak to funguje technicky? Slevový kupón posílá Děkovačka nebo e-shop?

Slevový kupón posílá Děkovačka. Máme pro to nastavené servery, které to posílají. Jakákoliv další interakce se zákazníkem už je ale na e-shopu. 

Plánujete, že se e-maily s kupóny budou posílat automaticky?

Určitě ano. V budoucnu se chceme napojit na SmartEmailing a využít pokročilé automatizace. Děkovačka ale funguje od srpna roku 2021, takže jsme momentálně ve fázi vyvíjení a ladění. Je to ale v plánu a integrace v budoucnu budou.

Jak je to s GDPR? Máte ho vyřešené?

Ano, vše je i kontrolované právníkem. V seznamu e-mailových adres je navíc vidět, kdy byl souhlas udělen.

Co nejčastěji e-shopy na Děkovačce nabízí?

Z affiliate marketingu vím, co funguje. A nejčastěji je to právě slevový kupón na cokoliv z e-shopu. Případně na co nejširší sortiment. Jeden e-shop s hudebními nástroji dokonce místo slevy nabízí dopravu zdarma nad určitou částku a funguje jim to skvěle.

Kolik e-mailových adres jste od začátku projektu nasbírali?

Jedná se o zhruba 7 000 e-mailů. Některým e-shopům jsme dokonce museli rozšířit databázi kontaktů.

Je to skvělý projekt pro sběr kontaktů, se kterými vím, jak mohu pracovat. Není třeba žádného magnetu. A když nějaké neaktivní adresy za nějaký čas vymažu, další mi hned přibudou.

Přesně tak. Takové magnety v podobě pop-upů se slevou vidím na e-shopech dnes a denně. Za takový kontakt ale zaplatíte 100 Kč, možná více. Na Děkovačce tento kontakt stojí 10 – 20 Kč.

Podcast si můžete užít i ve video formě:


Doufáme, že jste si tuto epizodu podcastu užili – ať už jste poslouchali, četli nebo koukali. Určitě si poslechněte předešlé díly se zajímavými hosty a tématy. A když budete mít chvíli, navštivte nás na našich sociálních sítích. Najdete tam to nejaktuálnější ze zákulisí SmartEmailingu a e-mail marketingu jako takového.

Veronika Balíková

Jako copywriter se starám, aby všechny písmenka, háčky, čárky a tečky byly na svém místě, a vytvořily tak text, který si každý rád přečte. Na sociálních sítích sdílím, jak vypadá život ve SmartEmailingu a sem tam vytvořím nějakou tu grafiku.

Přejete si podobné články najít přímo ve svém e‑mailu?

Memory: 26MB (5.08% of 512MB)

Vyplňte prosím své údaje

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Stáhněte si CHECKLIST zdarma

Stáhněte si CHECKLIST zdarma

E-MAILOVÝ KALENDÁŘ
NA ROK 2024

Registrace na workshop

Stáhněte si VÁNOČNÍ CHECKLIST zdarma

Stáhněte si VÁNOČNÍ CHECKLIST zdarma

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Stáhněte si VÁNOČNÍ CHECKLIST zdarma

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.