Poslední volná místa na školení PRÁVO V E-MAILINGU (27. 4.)

E-mail slaví 50. narozeniny

Těžko spočítat, kolikrát někdo e-mail prohlásil za mrtvý. Nikdy se tak nestalo, naopak. V dnešní době si bez e-mailu na internetu neobjednáte nic. Pokud nám historie e-mailu něco může napovědět, pak je to jediné. E-mail v dohledné době nikam nezmizí. Pojďme si historii k jeho krásným kulatým narozeninám alespoň stručně proletět. 

Jak to začalo?

V roce 1971 softwarový inženýr Ray Tomlinson představil symbol „@“ pro směrování elektronické pošty mezi různými počítači v rámci systému ARPANET, což je předchůdce celosvětového webu. Díky tomu je Tomlinson považován za vynálezce e-mailu

Jeho systém umožnil výměnu zpráv mezi výzkumníky na místech jako MIT, Purdue, Stanford a USC.

Dnes, 50 let poté, co Tomlinson tento symbol @ přidal do naší slovní zásoby, zavináč stále používáme

Nastavení standardů

O 2 roky později společnost DARPA (významný hráč v historii e-mailu) navrhla řadu standardních funkcí pro e-mailový systém. V roce 1977 byly dokončeny standardy elektronické pošty pro většinu z toho, co dnes známe.

To zahrnuje pole „Komu“, „Od“ a možnost přeposílat e-maily příjemcům, kteří nebyli v původním e-mailu osloveni.

E-mail jako základní funkce

Další významný milník proběhl o bezmála 20 let později. V roce 1993 byla spuštěna služba AOL. Internetovou korespondenci proměnila z doplňku na základní funkci. Jako první nabídla bezplatné e-mailové adresy jako součást domácí internetové telefonické služby pro osobní počítače.

Rozšíření e-mailu po celém světě

Jestliže se e-mail stal díky službě AOL oblíbeným, v roce 1996 se stal všudypřítomným. Zasadil se o to Hotmail.

Díky Hotmailu mohl mít vlastní e-mailovou adresu kdokoliv s připojením k internetu. Lidé je začali ve velkém zakládat. Hotmail zájmu marketingově využil a do každé spodní části e-mailu přidal malý odkaz s nápisem: „P.S. Miluji tě. Získejte zde svůj bezplatný e-mail.“ Tento odkaz přivedl k e-mailu miliony lidí

Nástup Gmailu

Gmail zahájil svou bezplatnou službu Gmail 1. dubna 2004 za velké fanfáry v médiích. Jako bonus zahájila společnost Google nabídku plného 1 GB úložiště, tedy mnohonásobně více než kdokoliv jiný do té doby.

Gmail byl navržen zásadně odlišně než ostatní. Mezi rozdíly patřila originální možnost zasílání zpráv, nová pravidla a vestavěná funkce vyhledávání, která fungovala výrazně lépe než její konkurenti. Navíc nastolil systém štítků místo „složek“.

Jak vypadá e-mail dnes

V historii jsme se mohli setkat s mnoha “zaručenými vrahy e-mailů”. Ať už jde o SMS, sociální média, Slack, Teams, Messenger nebo třeba Discord. Žádný zdánlivý konkurent ale v náhradě e-mailu ani zdaleka neuspěl. 

Užívání a oblíbenost e-mailu rok od roku stoupá. Jeho nespornou výhodou je, že ho nikdo nevlastní a stal se zcela běžným identifikátorem pro registraci při jakýchkoli online úkonech. Bez e-mailové adresy si dnes zboží neobjednáte.

Po celém světě posíláme téměř 300 miliard e-mailů denně. Téměř jeden z pěti lidí na celém světě používá Gmail.

Jana Kaminská

Jana se v marketingu pohybuje přes 5 let, především jako marketingová a PPC specialistka. Marketing je pro ni práce i koníček. Ráda si načítá nové trendy a testuje, co funguje.

Přejete si podobné články najít přímo ve svém e‑mailu?

Memory: 4MB (0.78% of 512MB)

Vyplňte prosím své údaje

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Stáhněte si CHECKLIST zdarma

Stáhněte si CHECKLIST zdarma

E-MAILOVÝ KALENDÁŘ
NA ROK 2024

Registrace na workshop

Stáhněte si VÁNOČNÍ CHECKLIST zdarma

Stáhněte si VÁNOČNÍ CHECKLIST zdarma

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Stáhněte si VÁNOČNÍ CHECKLIST zdarma

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.