Historie spamu, který nelajkujeme

Krásný dobrý den,

dnes vám přináším pár zajímavých informací ze série NEMÁME RÁDI SPAM na téma Historie spamu.

Co je spam?

Nejprve si řekněme, co si pod pojmem SPAM vlastně představit. Za spam považujeme všechny nevyžádané a hromadně rozesílané zprávy.

Byl dřív spam nebo internet? Co myslíte?

Ano, je to tak, spam existuje déle než internet. První zmínka o spamu totiž pochází již z 19. století, konkrétně z roku 1864 z Ameriky. V této podobě se ale spam týkal zasílání telegramů nikoli emailů.

Telegrafická společnost Western Union totiž ve výše uvedeném roce umožnila zasílání telegramů do více destinací a spolu s touto novinkou se zrodil i spam. Až do velké hospodářské krize byli tedy bohatší obyvatelé Severní Ameriky zásobováni nejrůznějšími poctivými investičními nabídkami.

Spam na internetu

Internet vznikl původně jako armádní projekt a nikdo tehdy nepředpokládal, že bude určen i k vydělávání peněz :-).

Zřejmě první internetový spam napsal zaměstnanec Digital Equipment Corporation. Tento spam byl zaslán 1. května 1978 na adresy tehdejší sítě ARPANET a obsahoval informace o prezentaci produktů společnosti.

Dalším spamem byla zpráva podepsaná jistým Davem Rhodesem, kterou rozeslal do diskusních skupin USENET. Předmětem této zprávy bylo MAKE MONEY FAST neboli „Vydělávej rychle peníze“.

Pokud ale použijete v dnešní době stejnou podobu předmětu tedy MAKE MONEY FAST, bude to pro vás jasná vstupenka do spamu koše.

Spam dnes nenajdete jen v emailu, ale dostává se bohužel i do diskuzních fór a pomalu i do sms zpráv.

Kde vzal spam svoje jméno?

Možná je to k neuvěření, ale název pochází ze značky amerických konzerv lančmítu. Slovo spam totiž vzniklo jako zkratka ze slov  „spiced ham“ tedy okořeněná šunka. Jen pro zajímavost, tyto konzervy lančmítu se vyrábí od 30. let 20. století dodnes.

V období 2. světové války byla tato šunka hojně rozšířená a stále méně oblíbená ve Velké Británii. Proto se SPAM objevuje v závěrečném skeči 25. dílu seriálu Monty Pythonův létající cirkus, kde všechny položky na jídelním lístku v restauraci obsahují SPAM :-). Na Youtube můžete toto video najít pod slovy Monty Python Spam.

V jiných výkladech je uváděn výraz SPAM jako zkratka z anglického „Shit posing as mail“, což v nevulgárním překladu znamená „Odpad jevící se jako zpráva“.

Jak je to se spamem v České republice a co musí obsahovat každé obchodní sdělení z pohledu zákona si povíme v dalším vzdělávacím tipu.

zdroj informací: Wikipedie

 

 

Kateřina Fišerová

Pomáhala rozjet email marketingové strategie desítkám českých firem. Dnes je manažerkou a lídrem značky SmartEmailing, která je jedničkou na českém a slovenském trhu. Propaguje myšlenky efektivního email marketingu jako nástroje pro budování vztahu se zákazníky. Nesnáší SPAM a jako lektorku a spíkra ji můžete potkat na konferencích. Více se dozvíte na www.katkafiserova.cz.

Chcete podobné články najít přímo ve svém emailu?


Přidejte se k našim 32 824 odběratelům, kteří chtějí dělat email marketing chytře, více prodávat a mít více spokojených zákazníků.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů