5 psychologických triků pro vaše e-maily. Jak je zapojit pro lepší výsledky?

Zapojení principů psychologie zvyšuje efektivitu e-mailingu. Pokud se trochu zabrnká na způsob myšlení příjemců, mnohem raději e-maily otevírají, častěji se proklikávají na cílové stránky a provádějí více konverzí. Víte, jak si principem jednoduché psychologie zlepšit výsledky e-mail marketingu?

Jak zapojit psychologii do e-mailingu?

Využívání psychologie v marketingu vlastně není žádná velká věda. Vychází z běžných zásad, které většina z nás používá v každodenním životě, někdy možná nevědomky. Ačkoliv ne všechny zákonitosti mezilidské komunikace snesou měřítka online propagace, některé metody se pro e-mail marketing přímo nabízejí.

Jak psychologii využívat?

V e-mail marketingu se všechno odvíjí od co možná největší znalosti publika. Čeho se vaši příjemci nejvíc bojí? Jaké mají potřeby? To jsou základní otázky, na které určitě musíte znát odpovědi. Teprve potom můžete v e-mailingu začít pracovat s jejich psychologií.

Pro velké výsledky přitom někdy stačí jen drobná změna v textu nebo malá úprava vzhledu zpráv. Inspirovat se můžete třeba našimi pěti tipy, jak zahrnout psychologii do své e-mailingové strategie: personalizací, sociálním důkazem, strachem ze zmeškání, urgencí nebo psychologií barev a obrázků.

Personalizace

Personalizace je jedním z nejkouzelnějších nástrojů e-mail marketingu. Pokud víte, co vaši příjemci nakoupili, jakých soutěží se zúčastnili nebo co odpověděli v dotaznících, snáze jim vytvoříte zajímavé a hodnotné kampaně přímo na tělo. Proto do svého e-mailingu zapojujte segmentaci a následně posílejte zprávy pouze těm, kdo o ně opravdu stojí.

Důvtipná personalizace se projeví na větší angažovanosti. Lidé vaše zprávy spíše ocení, takže vám naroste open rate a zvýší se počet opakovaných nákupů. Navíc budete moct příjemce oslovovat jménem a třeba také navázat na jeho poslední akci. Tím mu nejlépe ukážete, že ho dobře znáte a záleží vám na něm.

Sociální důkaz

Podle průzkumů dávají potenciální zákazníci při rozhodování o nákupu ze všeho nejvíc na názory ostatních lidí. Pokud tedy máte kladná hodnocení produktů a služeb nebo jiné příznivé ohlasy, neváhejte se jimi ve svých zprávách pochlubit. Přidejte pozitivní reakce do sdělení e-mailu nebo opatřete referencemi landing page, na kterou se návštěvníci budou z vašich e-mailů proklikávat. Znásobíte své konverze.

Strach ze zmeškání

Se sociálním důkazem úzce souvisí ještě termín FOMO, tedy „Fear of Missing Out“ (česky „strach ze zmeškání“). Také FOMO poukazuje na úspěch nabídky u ostatních. Navíc ale zdůrazňuje fakt, že příjemce jako jeden z mála není u toho. Strach ze zmeškání se přímo nabízí pro využití v předmětech e-mailů typu: „Už 500 lidí je přihlášenými účastníky webináře. Co vy?“ Podle statistik zvyšuje takový předmět open rate i o několik procent.

Urgence

Podobně jako strach ze zmeškání také princip urgence těží z touhy lidí o nic důležitého nepřijít. Výsledkem jsou různé časově omezené a last minute akce nebo upozornění na poslední zboží na skladě. Urgence funguje hned v několika případech, ať už je to zmínka v textu zprávy nebo upozornění na cílové produktové stránce. A samozřejmě zvyšuje open rate, pokud na ni vsadíte v předmětu. Typická oznámení „Už jen pouze X kusů zboží na skladě“ nebo „Šanci máte jen do dnešní půlnoci“ nechají chladného jen málokoho.

Speciálně pro urgenci ale platí, že se nic nemá přehánět. Pravidelná nabídka „opravdu posledního zboží“ brzy přestane fungovat.

Volba barev a obrázků

V marketingu se psychologie barev používá běžně. Zkusit to můžete i ve svých zprávách, třeba podle toho, co je zrovna účelem vašeho sdělení. Například zelené nebo modré prvky uklidňují, zatímco červená barva probouzí silné emoce a provokuje k akci. Černá zase vzbuzuje pocit luxusu a růžovou se cílí především na ženy a dívky.

Na vizuální notu hrají také obrázky, které se do některých typů zpráv hodí přidat. Pokud prodáváte atraktivně vypadající produkt a máte vlastní hezké produktové fotografie, sem s nimi. Dostatečně dobře fungují také ilustrativní obrázky z fotobank. Ukažte příjemcům, jak skvěle se budou cítit, když vašich služeb využijí, nebo jaké pro ně bude mít následky, pokud vás naopak budou ignorovat.

Jen dejte pozor, abyste to s obrázky v e-mailech nepřeháněli. Zbytečně si tak můžete snížit doručitelnost a zvýšit pravděpodobnost pádu do spamu.

Více o e-mailingu na summitu od SmartEmailingu

Mít e-mailingovou psychologii v malíku je jen jeden díl skládačky, která vám zajistí úspěch vašich zpráv. Komplexnější shrnutí vám umožní záznamy přednášek z Email Marketing Online Summitu a další bonusové materiály, které ještě stále zakoupíte na oficiálních stránkách summitu.

Kateřina Fišerová

Pomáhala rozjet email marketingové strategie desítkám českých firem. Dnes je manažerkou a lídrem značky SmartEmailing, která je jedničkou na českém a slovenském trhu. Propaguje myšlenky efektivního email marketingu jako nástroje pro budování vztahu se zákazníky. Nesnáší SPAM a jako lektorku a spíkra ji můžete potkat na konferencích. Více se dozvíte na www.katkafiserova.cz.

Chcete podobné články najít přímo ve svém emailu?


Přidejte se k našim 32 688 odběratelům, kteří chtějí dělat email marketing chytře, více prodávat a mít více spokojených zákazníků.

Komentáře
 1. I simply wanted to compose a message to be able to appreciate you for some of the amazing concepts you are placing here. My extended internet research has now been rewarded with professional insight to write about with my great friends. I ‘d assert that most of us website visitors are truly lucky to live in a good site with very many awesome people with interesting methods. I feel very fortunate to have come across your website page and look forward to plenty of more fun minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 2. handmade napsal:

  you thoughts and feelings updating your new internet page with the even more important info? This is used by people.

 3. I was impressed with the site that you created, so memotipasi many people to be more advanced, there also kunjugi me, as a comparison

 4. Are you looking for the Marketing Assignment Help? If yes then you have arrived on a right platform. We can understand that you are capable to do your assignment.

 5. Assignment Help napsal:

  Being an academic writer from past 5 years providing term paper help writing services to college and university students also associated with Myassignmenthelp.com platform. Myassignmenthelp.com in the online academic platform where all the student find the assignment, essay, dissertation, thesis and homework help writing services at the affordable rates.

 6. Best Coursework Help Service napsal:

  Writing multiple coursework can be a tedious and overwhelming task for the students. In such cases, opting for best coursework help service is the best option. We are renowned coursework writing service, serving students across the globe for a decade.

 7. Every one of the substance you said in post is too great and can be exceptionally valuable.

 8. Looking for someone write my programming assignment here are Expert assignment helpers are well efficient and capable of creating unique assignments for college or university students with programming assignment help.

 9. seohandal napsal:

  Well, now I know more about psychological issue. Thanks.

 10. teak benches napsal:

  I truly awed after read this in light of some quality work and educational contemplations . I just wanna express profound gratitude for the essayist and want you to enjoy all that life has to offer for coming!.

 11. Nice for informative post

 12. Do not panic when you get your math homework. Try to understand the requirement first. If you think that you are unable to understand the whole thing, then you can definitely take help from math homework helper online.

 13. Assignment Help napsal:

  Science Channel’s Are Giving A Complete Knowledge To Its Viewers About Every Thing Students Write Done Dissertation On This Subjects And Show Its Importance.

 14. Great Info! I Recently Came Across Your Blog And Have Been Reading Along. I Thought I Would Leave My First Comment. I Don’t Know What To Say Except That I Have

 15. Assignment Help napsal:

  Only Professional Writers Can Make This Kind Of Material, Cheers

 16. Assignment Help Australia napsal:

  This Is Really A Great Stuff For Sharing. Keep It Up .Thanks For Sharing.
  Assignment Help

 17. I’m Really Impressed With Your Article, Such Great & Usefull Knowledge You Mentioned Here

 18. Get The Dissertation Writing Service Students Look For These Days With The Prime Focus Being Creating A Well Researched And Lively Content On Any Topic.

 19. Case Study Help napsal:

  Things Are Very Open And Intensely Clear Explanation Of Issues. Was Truly Information. Your Website Is Very Beneficial.

 20. Hi Buddy, Your Blog‘ S Design Is Simple And Clean And I Like It. Your Blog Posts About Online Writing Help Are Superb. Please Keep Them Coming. Greets!

 21. Case Study Help napsal:

  Dissertation Guidance Provides Quality Online Dissertation Help For Students.

 22. I Must Say We Should Have An Online Discussion On This.

 23. I’m Really Impressed With Your Article, Such Great & Usefull Knowledge You Mentioned Here

 24. Case Soltuion napsal:

  Hi Buddy, Your Blog‘ S Design Is Simple And Clean And I Like It. Your Blog Posts About Online Dissertation Help Are Superb. Please Keep Them Coming. Greets!!

 25. Thanx For Sharing Such Useful Post Keep It Up 🙂

 26. Case Soltuion napsal:

  This Is Really A Great Stuff For Sharing. Keep It Up .Thanks For Sharing.

 27. CS Project Help napsal:

  I Loved The Way You Discuss The Topic Great Work Thanks For The Share Your Informative Post.

 28. Those Who Come To Read Your Article Will Find Lots Of Helpful And Informative Tips

 29. Things Are Very Open And Intensely Clear Explanation Of Issues. Was Truly Information. Your Website Is Very Beneficial.

 30. Hey very nice blog!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally¡KI am glad to seek out a lot of useful information right here in the post, we’d like work out extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . .

 31. Much appreciated such a great amount for this data. I need to tell you I agree on a few of the focuses you make here and others might require some further survey, however I can see your perspective.

 32. Over the period, e-business strategy has become one of the conclusive aspects of successful operation. In the cutthroat market place, organizations, irrespective of the field in which it operates emphasized on e-business strategy to gain competitive advantage.

 33. Cool stuff you have got and you keep update all of us. Thank you for this fascinating post, I am happy I observed this website on Google.

 34. The most interesting text on this interesting topic that can be found on the net …

 35. Syphilis napsal:

  I’m truly inspired with your writing talent.
  Anyway keep up the superb high quality writing, it’s rare to see an excellent blog like this nowadays.

 36. Fantastic blog article. Fantastic. I am so grateful for your post. Really thank you! Keep writing.

 37. Regards for this post, I am a big big fan of this website would like to go on updated.

 38. I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again..

 39. Drone napsal:

  Smartphone Flexible

 40. Now A days students face the problem. because dissertation topic is very to hard. then uaeassignmenthelp.com provides you dissertation help . so don’t worry, our experts analytics skill in homework complete assignment. if you want hire professional writer so just send an email info@uaeassignmenthelp.com

 41. This seems a quite interesting blog post keep sharing the blog like this.

 42. 192.168.0.1 napsal:

  se psychologie barev používá běžně.

 43. Actually I read it yesterday but I had some thoughts about it and today I wanted to read it again because it is very well written.

 44. Warmtepomp napsal:

  wow this saintly however ,I love your enter plus nice pics might be part personss negative love being defrent mind total poeple ,

 45. Acknowledges for paper such a beneficial composition, I stumbled beside your blog besides decipher a limited announce. I want your technique of inscription…

 46. That is truly decent to listen. much obliged to you for the upgrade and good fortunes.

 47. Awesome post and It’s really amazing.

 48. Awesome post and It’s really amazing.

 49. Berfaedah.com napsal:

  wow this good but ,I like your post and good pics may be any peoples not like because defrent mind all poeple ,

 50. Hi, I found your website by the utilisation of Google even as hunting down a comparable subject, your site came up, it seems very good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 51. I think this is an instructive post and it is extremely helpful and learned. thusly, I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article.

 52. tannlege ås napsal:

  You know your undertakings emerge of the group. There is something uncommon about them. It appears to me every one of them are truly splendid!

 53. suorin vape napsal:

  Marvelous web journal. I appreciated perusing your articles. This is really an incredible read for me.

 54. mens watches napsal:

  It is fine, nonetheless evaluate the information and facts around this correct.

 55. Cool you write, the information is very good and interesting, I’ll give you a link to my site.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů